niedziela, 23 marca 2014

Podsumowanie sezonu 2013/14 w skokach narciarskich.

Po czteromiesięcznej rywalizacji w Pucharze Świata nadszedł czas na koniec pasjonującej walki.
W sezonie 2013/14 najważniejszą imprezą były Igrzyska Olimpijskie. Każde ekipy przygotowywały się pod IO. W tym poście postaram wymienić się najważniejsze wydarzenia w skokach narciarskich sezonu 2013/14.
Kamil Stoch - zdobywca Kryształowej Kuli za sezon 2013/14.

1. Sensacyjna inauguracja sezonu - W bardzo loteryjnym konkursie sensacyjnym zwycięzcą został Krzysztof Biegun, a zarazem liderem PŚ. Zwycięstwo Bieguna zostało przyćmione tym , że ze skoku zrezygnowali Anders Bardal i Gregor Schlierenzauer.

2. Pierwsze podium i zwycięstwo w sezonie Kamila Stocha - Na pierwsze podium Stocha czekaliśmy do 5 konkursu w sezonie. Kamil zajął w Titisee Neustadt drugie miejsce tuż za Thomasem Morgensternem. W drugim konkursie Kamil był bezkonkurencyjny i wygrał w wspaniałym stylu.

3. Historyczne konkursy w Engelbergu - To było coś wspaniałego. W pierwszym konkursie najlepszy okazał się Jan Ziobro a na drugim stopniu podium stanął Kamil Stoch. W drugim konkursie najlepszy był Stoch a trzecim zawodnikiem konkursu został Jan Ziobro. Wspaniały weekend w Engelbergu dla Polskich skoczków. Na 6 miejsc na podium ,aż 4 przypadły dla Polski.
Engelberg 2013- Stoch - Ziobro - Bardal
4. Wspaniałe objawienie na TCS - Przed TCS było kilku faworytów, ale nikt nie stawiał na Thomasa Dietharta.  Austriak był w fenomenalnej formie i wygrał 2 z 4 konkursów TCS.

5.  Konkursy w Polsce - Na zawody w Polsce czekają chyba wszyscy kibice . Wspaniała atmosfera, świetni kibice i wspaniali zawodnicy. Niestety pogoda skoczków nie rozpieszczała.  W Wiśle zawody wygrał Wellinger przed Stochem i Hayboeckiem. W Zakopanem w konkursie drużynowym wygrali Słoweńcy przed Niemcami i Austriakami. Polacy zakończyli konkurs na 4 miejscu. Konkurs indywidualny był bardzo loteryjny. Pierwsza trójka wyglądała następująco Bardal - Prevc - Freitag

6. Jedyne Loty w sezonie PŚ - Historyczne zwycięstwo w zawodach PŚ odniósł Noriaki Kasai zostając najstarszym zwycięzcą PŚ. Kryształową kulę za loty zdobył zwycięzca drugiego konkursu w Kulm Peter Prevc.

7. Igrzyska Olimpijskie - IO w Soczi były to Igrzyska Kamila Stocha. Stoch zdobył dwa złote medale, a najlepsza drużyną okazała się reprezentacja Niemiec.

8. MŚ w lotach w Harrachovie - Miały być 4 serie, udało przeprowadzić się tylko 2. Mistrzem Świata w lotach został Severin Freund, z drugiego miejsca mógł cieszyć się Anders Bardal , a z trzeciego Peter Prevc. Z powodu fatalnych warunków atmosferycznych nie rozegrano konkursu drużynowego.
Czołowa 3 MŚ w Lotach/ Harrachov 2014.
9. Kryształowa Kula - Najlepszy w całym sezonie w PŚ okazał się Stoch przed Prevcem i Freundem. Najwięcej pkt. w PŚ zgromadziła Austria.

2 miejsce Polski w konk. drużynowym w Planicy
Był to sezon najlepszy dla Polskich skoczków. Polacy wygrali 8 konkursów ( 6 Stoch, po 1 - Ziobro i Biegun ). W konkursach drużynowych także było dobrze zajmowaliśmy 4-4-7-2 miejsce. Oby  w następnym sezonie było jeszcze lepiej !